Ergotep CSR Institut

Produktová zahrada Bosna

I přes nepřízeň aktuální koronavirové situace členové Ergotep CSR Institutu o.p.s. nezahálí. Na říjen a listopad jsme byli nuceni přesunout plánované přednášky, o které jistě nepřijdete, na rok 2021. Za vším se snažíme hledat pozitivum, proto věnujeme úsilí činnostem, které jsou důležité, ale vzhledem k vytíženosti všech zúčastněných na ně nebylo mnoho času. Budu konkrétní, aktuálně se věnujeme produktové zahradě Bosna.

Sociální bydlení Bosna, které vzniklo v rámci činnosti Ergotep CSR Institutu o.p.s. jsme vám, našim čtenářům, představili již mnohokrát. Aktuálně se snažíme o úpravu přilehlých prostor zahrady, na které by do budoucna měla vzniknout právě produktová zahrada.

Ale abychom vše vzali postupně. Již na jaře započaly přípravy na samotnou realizaci zahrady, kdy bylo zapotřebí zakoupit dřevěné trámy na zhotovení vyvýšených záhonů. Za účasti členů správní rady tak proběhlo hned několik brigád, díky kterým dostaly trámy aktuální podobu vyvýšených záhonů. Trámy bylo zapotřebí nařezat, ohlobovat, napustit včelím voskem, zkompletovat a nakonec dopravit na místo určení. Všechny tyto činnosti probíhaly na statku Herynkových za osobní účasti Petra Herynka. Za dobře odvedenou práci byli vždy všichni odměněni něčím na zub, což doplnilo síly. V rámci několika brigád se podařilo zhotovit aktuálně celkem 14 záhonů. První fáze je za námi!

Ve druhé fází, bylo zapotřebí připravit pod záhony netkanou textilii, kterou připravili pracovníci provozu Ergotep. Následně došlo k umístění jednotlivých záhonů na svá místa. Stále nás čeká mnoho práce, ale už jsou pomalu a jistě vidět výsledky. Všichni se moc těší na první sklizeň, ale budeme si muset nějakou chvíli počkat.

Náplň další brigády je tu. Je zapotřebí záhony připravit na první sadbu. V rámci dalšího pracovního dopoledne jsme tak záhony naplnili nejdříve kompostem a přírodní senáží (zkvašená sekaná tráva) a poté slámou. Další etapou bude doplnění zeminou, teprve poté budou záhony kompletně připraveny na jarní sadbu. V současnosti také řešíme materiál, který bude prostory kolem záhonů pokrývat. Co myslíte, kačírek, písek nebo mulčovací kůra? Máte nějaké zkušenosti?

Záhony jsou téměř připraveny, ale co do nich? Návrh osazení jednotlivých záhonů je připraven. Počítáme s bylinkami jako je kotvičník, levandule či máta, jedlými okrasnými květinami a v neposlední řadě samozřejmě zeleninou.

A co je vlastně cílem produktové zahrady? No samozřejmě pěstování vlastních plodin, kterých si budeme moc všichni v Ergotepu vychutnat. Rostliny budou koncipovány nejen k uplatnění v projektu Posvačíme, ale také k dalšímu využití klienty sociální služby při činnostech majících rukodělný charakter, zaměřený na výrobu bylinkových čajů, sušeného ovoce, voňavých mýdel, ale také koupelových solí. Ale nebojte se, i zaměstnanci budou mít možnost si vychutnat bylinkové čaje.

O záhony se bude starat sociální služba se svými klienty ve spolupráci s Ergotep CSR Institut o.p.s., případně dobrovolníci z řad zaměstnanců Ergotepu. Meze se nikomu nekladou a budeme rádi za každou pomoc. Práce bude opravdu hodně, ale určitě to stojí za to.

Abychom neopomenuli nájemníky Bosny. Vyvýšené záhony budou sloužit k pěstování také obyvatelům Bosny. I ti si budou moci vypěstovat a dopřát bylinky či zeleninu z vlastní úrody. Právě díky vyvýšeným záhonům si tak bude moci dovolit svůj záhon také vozíčkář, jako je Pepa Žabka.

Již nyní se na výsledky všichni moc těšíme. Ale pozor! Čeká nás ještě zdaleka nelehká a dlouhá cesta. Na statku Herynkových je ještě spoustu materiálu na zhotovení dalších vyvýšených záhonů, které na zahradu u Bosny plánujeme. Realizace bude probíhat v jarních měsících. Pokud byste měli zájem přiložit ruku k dílu, nikomu nebudeme bránit..

Držte nám palce a děkujeme!

Partneři a dárci

  • ISP21
  • zsamsprosec tmzluta barevnepostavy
  • VDV logo 2014