Ergotep CSR Institut

Paralympijští sportovci v Olbia 2018 Boccia Regional Open

Josef Žabka v Olbia 2018 Boccia Regional Open

64 paralympijských sportovců z více než 15 evropských zemí. Množství je v tomto případě synonymem kvality, protože sardinská veřejnost viděla v akci nejlepší sportovce na evropské scéně včetně českých zástupců. Nyní již zlatou medailistku Kateřinu Cuřínovou, Simonu Blažkovou a kapitána týmu Josefa Žabku, jehož účast finančně podpořila obecně prospěšná společnost Ergotep CSR Institut.

BOCCIA?

Hra, jejímž cílem je umístit co nejvíce míčků své barvy (červené nebo modré) blíže bílému míčku tzv. Jackovi, nežli je nejbližší míček soupeře. Je určena sportovcům s nejtěžším tělesným postižením, především sportovcům z řad jedinců s dětskou mozkovou obrnou, traumatickým poškozením mozku či po mozkové mrtvici, popřípadě i pro jiná postižení s těžkými pohybovými dysfunkcemi končetin. Je jediným sportovním odvětvím, kde tito sportovci mohou změřit své síly na nejvyšší možné úrovni – úrovni paralympijské.

Čtyřdenní soutěž byla rozdělena do čtyř kategorií uznaných společností BISFed:

BC1 (těžká cerebrální tetraplegie, s použitím elektrického invalidního vozíku asistovaného asistentem);

BC2 (křečovitost stupeň 3 - nebo 3+ s nebo bez atetózy, jsou schopni zvládnout sami invalidní vozík, není dovolena pomoc asistenta, ale v případě potřeby můžete požádat rozhodčího);

BC3 (jsou charakterizovány neschopností zvládnout uvolnění nebo házení míčkem rukama, a proto je nutné použít pomocné technologie. Je možná pomoc asistenta, který nemůže kontaktovat pole a nemá vliv na sportovce);

BC4 (nařízení zahrnuje v této třídě hráče s jiným závažným postižením, jako je roztroušená skleróza nebo spina bifida.) Použití asistentů není povoleno.

„Jsme hrdí, že v Olbii (Sardinie, Itálie) byla tato událost na nejvyšší sportovní úrovni,“ řekl Dario Della Gatta, prezident Itálie Boccia, organizačního výboru.
S takovými událostmi se snažíme zvýšit povědomí veřejnosti o zapojení a integraci osob se zdravotním postižením, a to i prostřednictvím sportu, s cílem odstranit bariéry, které jsou nejen fyzické, ale i intelektuální.

Josef Žabka se nám vrátil ze Sardinie ve své kategorii na 8. místě ze 17 závodníků. V týmech k postupu moc nechybělo, ale v neprospěch rozhodovalo vzájemné skóre. Josef je dnes zaměstnance IT útvaru družstva invalidů Ergotep, kde mu všichni držíme palce do jeho další sportovní kariéry. K vynikajícímu výsledku gratulujeme.

„Vítězství není všechno, ale úsilí o něj je.“ (Vincent Thomas Lombardi)

Mgr. Pavlína Herynková

Partneři a dárci

  • ISP21
  • zsamsprosec tmzluta barevnepostavy
  • VDV logo 2014